Centrul de Resurse „Tineri şi Liberi” angajează

Centrul de Resurse „Tineri si Liberi” anunța concurs pentru suplinirea postului de contabil:

Centrul de Resurse ”Tineri și Liberi” este organizație neguvernamentală  axată pe facilitarea implicării grupurilor cheie ale societăţii în activităţi de advocacy pentru politici publice sociale eficiente, inclusiv  prin consolidarea capacităţilor organizaţionale şi profesionale ale ONG capabile să intervină în domeniu. În prezent, Centrul de Resurse ”Tineri și Liberi” deține Secretariatul Consiliului Național al ONG-urilor din R. Moldova (vedeți www.consiliuong.md), iar Directorul Centrului de Resurse ”Tineri și Liberi” deține funcția de Vice-președinte al Consiliului Național pentru Participare (vedeți www.cnp.md).

Manager financiar/Contabil șef

Scopul general al postului:  coordonarea activităților necesare eficientizării activității de contabilitate și raportare financiara și Asigurarea organizării corecte a evidentei contabile în conformitate cu prevederile Legii contabilității, actele normative ce reglementează domeniul și conform politicii de contabilitate a organizației.

Sarcinile și responsabilitățile:

1) Să organizeze și să asigure ținerea continuă a contabilității;

2) Să supravegheze gestionarea mijloacelor financiare conform destinației în baza proiectelor de finanțare;

3) Să asigure controlul asupra utilizării corecte și eficiente a mijloacelor financiare;

4) Să contribuie la efectuarea inventarierii patrimoniului organizației;

5) S contribuie la elaborarea proiectelor de buget;

6) Sa întocmească și să prezinte rapoartele financiare trimestriale și anuale către instituțiile statului;

7) Să întocmească și sa prezinte rapoartele periodice și anuale către finanțatori, conform prevederilor acordurilor semnate.

8) Să contribuie la îmbunătățirea manualul financiar privind procedurile de salarizare și de achiziții în cadrul organizației.

Cerințe fata de candidat:

1) Studii superioare cu profil economic;

2) Experiența de lucru în calitate de contabil (cel puțin 3 ani);

3) Cunoașterea specificului contabil în sectorul non-profit;

4) Cunoașterea legislației fiscale;

5) Competențe: profesionalism, lucru in echipa, comunicare;

6) Cunoașterea limbilor română și rusă; Cunoașterea limbii engleze va constitui un avantaj.

7) Calități personale: Responsabilitate, perseverenta, corectitudine, aptitudini de comunicare interpersonala eficienta;

Candidații vor trimite CV-ul actualizat și datele de contat a doua persoane de referința,  la adresa de e-mail: tineriliberi@gmail.com, cu mențiunea ”Contabil”. Termenul-limită:  30 septembrie 2013.

Doar candidaţii selectaţi vor fi contactaţi pentru etapa următoare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *